۰۲۱ ۶۶ ۵۸ ۲۷ ۱۶

منظور از هاست و دامنه وبسایت چیست؟
۱۴۰۰/۱۰/۲۹

منظور از هاست و دامنه چیست؟

دامنه:

به آدرس های سایت دامنه می گویند. مانند www.google.com که دامنه آن google.com است. شاید اجزای هر URL را بدانید ولی دامنه یکی از مهم ترین قسمت های سایت و URL است.

مثال زیر را ببینید:

https://www.hugenet.ir/index.php

پسوند IR ، پسوند این دامنه است ولی دقت کنید:

 

php پسوند فایل index و IR پسوند دامنه ماست. خب حالا فرق .com و .net و .ir و … در چیست؟ هر یک از پسوند ها معنای خاصی دارد. مثلا پسوند .ac.com یا ac.ir را برای دانشگاه ها و موسسات آموزش می گذارند. هر دامنه بسته به نوع خود در سازمان مربوطه و هر سازمان اجازه اجاره آن را از سازمان خاصی می گیرد. برای مثال برای ثبت hugenet.ir ، ما باید به سازمان نیک مراجعه کنیم تا آن را برای ما ثبت کنند. دامنه هایی با پسوند عمومی مثل net یا com در سازمانی به نام Domain Name Register Center ثبت می شود. اگر شما بخواهید دامنه ای ثبت کنید مشخصات شما را می خواهند. خواستن مشخصات به این دلیل است که مشخصات شما در پایگاه Whois ثبت شود و از دزدیده شدن دامنه شما جلوگیری شود.

Whois چیست؟ کجاست؟

Whois یک پایگاه وابسته به سازمان ثبت دامنه است که با جستجوی هر دامنه DNS ، نام مشخصات مالک و نام ثبت کننده نمایش داده می شود که آن را در سایت های خرید دامنه حتما دیده اید.

 

DNS چیست؟

مانند آجرهای یک خانه است. آدرس DNS ها ممکن است به صورت زیر باشد:

ns1.server.com
ns2.server.com

DNS برای این که هاست شما به دامنه شما مربوط شود ، تنظیم می شود. سرور های ns1 ممکن است قطع باشند به همین دلیل باید ns2 کار کند. اگر به هر دلیلی Data Center هاست شما از بین برود ، DNS های شما نیز از بین می روند تا دامنه بدون هاست شما دزدیده نشود.

هاست یا Host یعنی چه؟

 با توضیحات بالا فهمیدید که هاست و دامنه به یک دیگر وابسته اند. هاست (Host) در زبان انگلیسی به معنی میزبان است. Host یک قسمت از سروری است که شما توسط cpanel قادر به کنترل وبسایت تان هستید. درون این سرور یک سیستم عامل است که شما بنا بر نیازتان هاستی بر پایه ی آن سیستم عامل تهیه می کنید.برای اینکه وب سایت شما از طریق این هاست ها فراخوانی شود حتما می بایست DNS دامنه روی NameServer ها یا ip هاست تنظیم شود. ممکن است بگویید من و دوستم از یک هاست خریده ایم ولی DNS هایمان فرقی ندارد. چرا؟ DNS پرتکول خاصی ندارد و تنظیمات DNS نیز توسط مرورگر ها قابل مشاهده نیست. DNS فقط شامل یک نشانی نیست بلکه به طور اتوماتیک یوزرنیم و پسورد هاست مربوطه نیز در هاست ها به آدرس DNS فرستاده می شود تا بتوان کنترل DNS را در دست گرفت.

VPS چیست؟

VPS فقط در یک کامپیوتر اجرا می شود و توسط سخت افزار های مخصوص مجازی سازی می شود. یک سوپر کامپیوتر وظیفه چندین کامپیوتر را دارد و به هر سایت مقداری رم و فضا اختصاص می دهد. این هاست ها معمولا گران هستند ولی سرعت آن ها بیش از بقیه هاست است. VPS معمولا برای سازمان های هاستینگ خیلی قوی و پرمشتری گذاشته می شود.

برای مثال وبسایت ایده پردازان تدبیر بنیان از یک VPS استفاده می کند.

VPS ها نسبت به هاست ها قیمت بالاتری دارند و معمولا به صورت ماهانه اجاره می شود که البته نسبت به هاست های اشتراکی منابع سخت افزاری بسیار بیشتری دارند و حداقل از ۲۰ گیگابایت حافظه برخوردار می باشند. همچنین توجه داشته باشید شما زمانی که هاست اشتراکی خریداری می کنید از طریق رابط CPanel قادر به مدیریت فایل ها ، پایگاه داده و … می باشید این در حالی است که VPS تنها دارای یک سیستم عامل بدون هیچ سرویس از پیش آماده ای می باشد .

Data Center چیست؟

سایت هایی مثل گوگل که مراجعه کننده های زیادی دارند بدیهیست که اگر بخواهند تمام اطلاعات میلیون ها کاربر را بر روی یک VPS یا هاست اشتراکی ذخیره کنند سرور بلافاصله down می شود. پس باید جهت افزایش مقدار فضا ذخیره سازی مجموعه ای از سرور ها را در فضایی خنک نگه داری کنند .

دیدگاهتان را بنویسید.

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شده قسمت های ضروری با * مشخص شده اند.

ارسال نظر

آدرس الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود *

  1. حسین مرهامی
    ۰۴:۲۵ مورخ ۲۶ آذر ۹۶

    ممنون خیلی خوب بود